Jadalnię w stylu skandynawskim charakteryzuje przede wszystkim duży, drewniany stół i minimalistyczne krzesła z metalowymi, plastikowymi lub białymi akcentami. Niezależnie od tego, czy jadalnia jest osobnym pomieszczeniem, czy została połączona z kuchnią lub salonem, powinna posiadać najważniejsze atrybuty i być miejscem przyjaznym dla wszystkich domowników.

Jaki stół wybrać – okrągły czy prostokątny?

Jeżeli jadalnia ma być miejscem reprezentacyjnym, w którym często organizowane są przyjęcia, rodzinne obiady i uroczystości, to powinien się w niej znaleźć prostokątny, drewniany, rozkładany stół. W stylu skandynawskim dużą wartość posiadają funkcjonalne rozwiązania, dlatego możliwość rozłożenia stołu do większego rozmiaru jest dużym plusem. Na co dzień tego typu stół jadalniany nie będzie zabierać zbędnej przestrzeni. Zmieści się przy nim od 4 do nawet 10 osób. Stół okrągły to rozwiązanie idealne do jadalni połączonych z kuchnią i salonem, w których przestrzeń jest ograniczona.

Dodatki w stylu skandynawskim

Dopełnieniem dla drewnianego stołu jadalnianego są minimalistyczne krzesła. W skandynawskich aranżacjach przeważają lekkie, plastikowe siedzenia w kolorze białym, z elementami drewna lub metalowe krzesła, wpisujące się w kolorystykę danego wnętrza. Równie ważne jest odpowiednie oświetlenie w jadalni. Najlepiej prezentuje się duża lampa zawieszona tuż nad okrągłym stołem lub trzy mniejsze lampy zawieszone nad stołem prostokątnym. We wnętrzach stylizowanych na skandynawskie, warto również zadbać o ozdoby ścienne, roślinność i dywan, np. z graficznym, monochromatycznym wzorem.

Jaka kolorystyka pasuje do jadalni?

Jadalnia w stylu skandynawskim to jasne, pastelowe kolory. Nasza wersja tego pomieszczenia prezentuje się następująco: punkt centralny stanowi drewniany stół, wykonany ręcznie przez naszych doświadczonych rzemieślników, z najwyższej jakości drewna. Nie trzeba go niczym ozdabiać, ponieważ nie warto zakrywać naturalnych cech i piękna zastosowanego materiału. Warto natomiast dobrać odpowiednią zastawę – prostą, minimalistyczną, w jednolitym kolorze. Na samym środku dużego stołu dobrze prezentuje się wazon ze świeżymi kwiatami.

Dodatkowe meble w jadalni

Jadalnia powinna być miejscem nastrajającym do wspólnego biesiadowania, ale też wyciszającym i relaksującym. Poza drewnianym stołem warto również pomyśleć o umeblowaniu tego pomieszczenia w regał czy witrynę. W tego typu szafkach można estetycznie zaprezentować swoją kolekcję szkła, porcelany czy ceramiki, przechowywać alkohole na specjalne okazje czy książki kucharskie. Wybór szklanej witryny uchroni zgromadzone przedmioty przed zakurzeniem.