Drewniany blat czyli wady i zalety litego drewna w kuchni
Drewniane blaty w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. Kuszą projektantów i przyszłych użytkowników kuchni swoim ciepłem i naturalnością. Drewno zawsze dodaje przytulności wnętrzom, jest miłe w dotyku i naturalne. Jest to materiał uniwersalny i można go zastosować w różnych stylach. Jednak jak wygląda użytkowanie takiego blatu pod względem funkcjonalności? Jakie są korzyści płynące z posiadania blatu z litego drewna?
Drewniany blat w stylu skandynawskim
Jako użytkownicy kuchni i jadalni kierujemy się głównie stroną wizualną oraz funkcjonalną. Drewno jest plastycznym materiałem. Można wykorzystać jego surowy charakter lub zaimpregnować przy użyciu wybranego koloru. Może być gładkie lub strukturyzowane. Może posiadać zaokrąglone krawędzie, ale nie musi. Najczęstsze zastosowanie w kuchni to blat kuchenny lub nowoczesny stół do jadalni.
Obecnie króluje we wnętrzach minimalizm i prostota, a tu drewno idealnie znajduje swoje zastosowanie. Na przykład meble w stylu skandynawskim wyraźnie eksponują drewniane elementy.
Naturalne usłojenie i barwa pięknie prezentuje się na tle białych mebli lub pozostałych elementów.
„Z czym się to je” czyli wady i zalety drewnianego blatu
Nie da się ukryć, że drewno wymaga większej uwagi niż kamień czy laminat. Z gatunków występujących na terenie Polski najtwardszym i najtrwalszym drewnem jest drewno dębowe.
Blaty kuchenne z naturalnego materiału wrażliwe są na zmiany temperatury i wilgotności, dlatego nie należy dopuszczać do jego przegrzewania. Nad piekarnikiem i zmywarką do naczyń warto zamontować specjalną listwę dyfuzyjną, chroniącą przed działaniem gorącego powietrza i pary wodnej.
Decydując się na drewno musimy pamiętać, że aby nasz drewniany blat kuchenny lub stół do jadalni musi być odpowiednio zabezpieczony. Może być to lakier lub olej, bezbarwny lub z pigmentem.
Co jest lepsze? Lakier czy olej?
Lakierowane powierzchnie drewniane towarzyszą nam od lat. Przyzwyczailiśmy się do drewna w połysku i opinii, że lakier jest najtrwalszą metodą impregnacji drewna, co do końca nie jest prawdą. Lakier tworzy twardą powłokę na powierzchni i jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, jednak jest trudny w odnawianiu (wymaga ingerencji na całej powierzchni), łuszczy się i jest łatwopalny.
Olej natomiast jest produktem ekologicznym wykonanym z naturalnych żywic i wosków, wydobywa i podkreśla indywidualne cechy drewna, wchłania się w drewno zabezpieczając je także w głąb, dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami. Olejowane powierzchnie takie jak drewniane blaty kuchenne czy stoły do jadalni mogą być intensywnie użytkowane. Należy jednak na początku wykazać cierpliwość i częściej je konserwować, wtedy mamy pewność pełnej impregnacji. Zaletą tej techniki jest również fakt, że jeśli powstanie w trakcie użytkowania rysa, plama czy odbarwienie można ją naprawić punktowo i samodzielnie. Wystarczy kawałek papieru ściernego oraz ponowne zabezpieczenie blatu warstwą oleju. Taki drewniany blat mogą służyć w dobrym stanie wiele lat.