Meble z litego drewna

Drewno towarzyszy człowiekowi od zawsze. Budujemy domy, wykańczamy wnętrza i meblujemy. Nie ma jak to drewniana szafa, solidny, drewniany stół czy inne meble z litego drewna. Najstarszy stół o jakim wiemy powstał najprawdopodobniej w VIII wieku p. n. e.

Drewno jest plastyczne i trwałe. Jako materiał dekoracyjny zaczęto je szczególnie doceniać w okresie renesansu. 

Człowiek jest istotą twórczą, dzięki czemu stale poszukuje nowego wyrazu, formy, kształtu także w designie mebli. Przez wieki zachodziły zmiany w ówczesnych wnętrzach – poprzez manieryzm, barok i rokoko. Koniec XIX wieku i pierwsze dekady XX to czas na styl secesyjny oraz art déco.

Obecnie projektanci mogą pozwolić sobie na większą swobodę i puścić wodzę fantazji często łącząc w oryginalny sposób różne wcześniej panujące trendy. Projektanci SFD także znaleźli własny, niepowtarzalny styl. Ich myśl projektowa oparta jest na stylu skandynawskim. Wykorzystujemy materiały, które są obecne wokół nas. Szukamy zapomnianych partii drewna i nadajemy im nowe życie.

Meble z zapomnianego drewna

Drewno ma dla nas ogromną wartość. Może być dębowe lub stolik-kawowyświerkowe. Myślimy ekologicznie, wykorzystujemy i doceniamy indywidualne cechy drewna, eksponujemy je i nadajemy mu nową formę.

Jest niepowtarzalne, bo wyszukane. Unikatowe partie drewna wykorzystujemy w kolekcji Natur. Przemierzamy Polskę, aby znaleźć to piękne, stare i zapomniane drewno. Każda partia materiału ma najczęściej zupełnie nową, własną historię. Widoczne są na nim są spękania, ślady po owadach, przebarwienia oraz sęki co nadaje naszym meblom niepowtarzalny charakter. 

BONITO-1 meble z litego drewnaMeble z zapomnianego drewna to także meble w skandynawskim stylu. Proste, z klasą, ale i eksponujące cechy naturalnego materiału. Kolekcja Natur to meble z litego drewna, idealne do salonu – Komplet Trähus, Ława Virkerå czy Robust. Produkty te idealnie komponują się także w połączeniu ze stylem rustykalnym, który opiera się również na surowym drewnie. Większość naszych produktów wykańczana jest wyłącznie bezbarwnymi, naturalnymi, certyfikowanymi olejami. To dzięki nim impregnacja drewna działa na dwóch płaszczyznach: dobrze zabezpiecza oraz podkreśla indywidualne cechy drewna. Wychodzimy z założenia, że najpiękniejsze rzeczy powstają z serca i pasji. Dlatego nasze produkty powstają wyłącznie w tradycyjny sposób.

Meble z niechcianego drewna

Czyli takiego, które pierwotnie przeznaczone było do odrzutu. Często zawiera sęki, blizny, spękania, ubytki czy przebarwienia. Jest to drewno, które często leżakuje już w zapomnieniu. Każda partia charakteryzuje się własnymi, indywidualnymi cechami i niepowtarzalnym pięknem.

meble z litego drewnaWykorzystujemy je głównie do produkcji blatów stołów do jadalni i ław do salonu dostępnych w kolekcji Basic oraz biurka przyściennego w kolekcji Simple. Każdy blat poprzez swój rysunek , kolor i niedoskonałości.

Meble wykonywane są przez nas ręcznie, zgodnie z tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi. W związku z tym asortyment SFD jest produkowany w niewielkich ilościach i bardzo często są to meble  indywidualne zamówienie. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie serce i pasja, które towarzyszą całemu procesowi powstawania naszych mebli.

Dziękujemy za przeczytanie o meblach z litego drewna. A jakie jest Państwa zdanie na ten temat?

Zapraszamy do lektury kolejnych artykułów. Będziemy w nich kontynuować tematykę drewna, wad i zalet drewnianych blatów oraz ich pielęgnacji.