Nowa inicjatywa – „Klub Bagatela 3”


W zeszłą środę 15 lutego mieliśmy okazję uczestniczyć w fantastycznym spotkaniu z cyklu „Klub Bagatela 3” organizowanym przez Ambasadę Szwecji w Warszawie. „Klub Bagatela 3” jest bardzo ciekawą inicjatywą, dzięki której mamy szansę zaspokoić naszą ciekawość dotyczącą Szwecji, jej aspektów przyrodniczych oraz kulturowych. Fantastyczne miejsce i okazja dla tych, którzy są ciekawi świata, lubią podróżować i poznawać nowe kultury.
Środowe spotkanie było naszym pierwszym w Rezydencji Ambasador Szwecji. Tematem spotkania był „Szlak Królewski – miłość od pierwszego kroku” czyli opowieść o 30-dniowej wędrówce podróżników Joanny Lipowczan i Bartosza Malinowskiego (www.wielkiszlakhimalajski.pl) jednym z najpiękniejszych szlaków Szwecji – Kungsleden. Temat ten jest nam dość bliski, ponieważ dotyczy tej „dzikiej” i inspirującej nas części Szwecji. Oto korzenie stylu skandynawskiego, który skradł w ostatnim czasie serca Europejczyków! Dlatego trudno byłoby ominąć takie wydarzenie!

Od wejścia do Rezydencji czuć przytulny charakter miejsca, można podziwiać proste, ale i piękne, gustownie wyposażone wnętrza Rezydencji. Dużo drewna – piękna klatka schodowa, proste meble oraz mnóstwo światła w różnych formach – od stylowych żyrandoli, kinkiety po nowoczesne aczkolwiek piękne świeczniki. Atmosfera przyjazna i kameralna, wszyscy pomocni i bardzo gościnni.

Opowieść o bliskości z naturą czyli powrót do korzeni skandynawskiego stylu życia

Całe spotkanie było kameralne, odbyło się w jednej z sal, gdzie oczywiście wszystko było już przygotowane na „nasze” (gości) przyjście. Pan Bartosz opowiadał bardzo ciekawie i inspirująco po kolei o wszystkich aspektach swojej wyprawy. A my z każdym kolejnym zdjęciem zakochiwaliśmy się coraz bardziej w tym wyjątkowym miejscu! Takie przygody, takie widoki, taka bliskość z przyrodą to najgłębsze korzenie stylu skandynawskiego. Można było dowiedzieć się co to jest i na czym polega Allemansrätten czyli niepisane prawo mówiące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą. Najbardziej intrygująca dla słuchaczy była relacja fotograficzna i część wykładu dotycząca przestrzegania panujących zasad na terenie rezerwatu, ogólnej dostępności do schronisk i ich czystości, a także samoobsługowych sklepików (wraz z samoobsługowym systemem płatności i wydawania reszty!).

Trudno było nie odczuć, że podróżnicy Pani Joanna i Pan Bartosz zakochali się w Szwecji i poczuli co to znaczy szwedzkie „Lagom”. Przyznają się, że to była „miłość od pierwszego kroku”. Zauroczenie wynikające nie tylko ze skarbu Szwecji w postaci krajobrazów, ale również związane z bliskim obcowaniem z naturą bez której sami Szwedzi nie wyobrażaliby sobie życia. Dzięki ich szacunkowi do przyrody i otoczenia każdy kolejny turysta, wędrowiec może tak samo poczuć dzikość i autentyczność przyrody przemierzając ten sam szlak. Ma wrażenie nieskażonego przez stopę człowieka terenu.

Ważnym aspektem były też porady doświadczonego podróżnika! Pan Bartosz radził jak należy się przygotować do takiej wyprawy, co zabrać, na co uważać i jakich przestrzegać zasad w trakcie pobytu w górach. Można było także się dowiedzieć co robić, gdy spotkamy na naszej drodze renifery lub niedźwiedzia!
Jesteśmy przekonani, że wszyscy goście dzięki tak pięknym fotografiom oraz fantastycznej narracji Pana Bartosza na chwilę przenieśli się wraz z jego historią daleko na Północ – prosto do Laponii! Serce mocniej zabiło i zostaliśmy wszyscy zauroczeni magią Szlaku Królewskiego Kungsleden!

Drzwi otwarte dla sympatyków Skandynawii

Po oficjalnej części spotkania można było porozmawiać w kuluarach z głównym gościem Bartoszem Malinowskim, pogratulować prezentacji i śmiało zadać nurtujące nas pytania. A dzięki uprzejmości i gościnności Gospodarzy imprezy – także spróbować szwedzkiego poczęstunku w postaci aromatycznych bułeczek – Kannelbullar!
Dziękujemy za spotkanie i czekamy na kolejne z cyklu „Klub Bagatela 3”!
Wszystkie zdjęcia ze szlaku Kungsleden publikujemy dzięki uprzejmości podróżnika Bartosza Malinowskiego. Dziękujemy!