girl-511876_1280Skandynawski styl najczęściej kojarzy się nam z białymi, zimnymi pomieszczeniami wraz z oczywiście białą podłogą, białymi meblami oraz białymi dodatkami. A jednak, gdy się mu dokładnie przyjrzymy i poznamy to okaże się, że styl ten ma w sobie wiele ciepła. Spacerując po małym skandynawskim miasteczku, gdzieś w szwedzkim Norrbotten, czujemy cudowną domową atmosferę, która emanuje nawołującymi, zapraszającymi do środka lampkami w oknach. Dlatego wprowadzając nawet pojedyncze elementy stylu skandynawskiego do naszych polskich wnętrz okazuje się, że atmosfera zmienia się na o wiele cieplejszą i przytulniejszą niż byśmy mogli się tego spodziewać.

Proste, że natura

svensk-fikaMagia skandynawskich wnętrz tkwi przede wszystkim w materiałach z jakich wykonane są domy i ich wyposażenie. Meble to najczęściej naturalne, lite drewno. Wśród nich można znaleźć jedno z najbardziej znaczących elementów jakim jest stolik kawowy. Można by rzec – ława w salonie jest miejscem kultu, a to z powodu kawy. Picie jej jest dla Szwedów niekończącym się rytuałem… Bo „zawsze jest czas na to, aby napić się kawy”- jak mówi jedno ze szwedzkich porzekadeł.

zdj 3Naturalne jest także to, że wszystko musi być po pierwsze funkcjonalne, a po drugie jak najprostsze i minimalistyczne. W skandynawskich kuchniach, salonach czy sypialniach nie znajdziemy nadmiaru przedmiotów, które wypełniają wnętrze. Gdzieniegdzie zauważymy tylko pojedyncze dekoracje, które zwykło się zmieniać zgodnie z przychodzącą porą roku, posiadają swoją historię i wyjątkowe znaczenie dla domowników. Obecnie i my możemy znaleźć na rynku różnego typu dodatki w stylu skandynawskim i oczywiście dobrze się one wpiszą do różnego rodzaju wnętrz. Najczęściej wykonane są z drewna np. rzeźby zwierząt (słynny drewniany konik – Dalahäst) lub tablice dekoracyjne z pojedynczymi słowami, napisami, cytatami.

Kolory naszego życia

Styl skandynawski Kolory jakie goszczą w domach to kolory wzięte z otaczającego krajobrazu. Biel śniegu, która odbija światło, dzięki czemu też jest jaśniej. Na północy po lecie to właśnie zima jest najbardziej wyczekiwaną porą roku. Wszyscy niecierpliwie czekają kiedy spadnie śnieg… Kiedy jesienna, ponura aura minie i pojawi się biały, czysty puch.

W domach także królują inne kolory natury. Jest bardzo dużo odcieni brązów, głównie złotych, pochodzących od surowego drewna czy naturalnych skór, poroży. W skandynawskich kompozycjach kolorystycznych królują kolory pastelowe, łagodne i jasne. Jak kolory miejscowych kwiatów, liści, owoców. Wszystko po to, aby w domu było jak najbardziej przytulnie. I z tego właśnie przytulnego domu tak miło jest wyglądać za okno i podglądać prawdziwie mroźną północną aurę…

Moda na skandynawski styl i design a powrót do korzeni

stylSkandynawski styl ostatnio zyskuje na popularności. Zwykła prostota i minimalizm bierze górę nad innymi bogatymi stylami dekoracji wnętrz. Co kieruje nami, aby korzystać i adoptować styl wyposażenia wnętrz w polskich domach?

Odpowiedź kryje się w przeszłości. Patrząc wstecz i my mieszkaliśmy kiedyś bliżej natury. Mieliśmy domy z bali drewnianych, meble z naturalnego drewna, ręcznie wykonane ozdoby, piękne tkaniny i z nich robione obrusy, zasłony, pościele.

zd 6 - NorwegiaDziś, w dobie szybkiego rozwoju, dostępu do „jednorazowych” produktów, upychamy w naszych domach różne przypadkowego pochodzenia meble i dodatki. Jednak gdzieś tam w środku każdemu z nas tęskno do natury, która gościła w naszych domach. Bo tak naprawdę za stylem skandynawskim nie kryje się wiele więcej niż styl rustykalny – naturalność i korzystanie z dobrodziejstw natury, która nas otacza oraz też odpowiedniego wykorzystania jej dóbr w życiu codziennym.