Co znaczy styl hygge?

U podstawy samego słowa „hygge” kryje się przytulność, ciepło, rodzinna atmosfera, miejsce, gdzie człowiek może kosztować samych dobrych rzeczy, ludzie, z którymi lubimy spędzać czas. Ciepły blask rozpraszający się od światła świeczki jest „hygge” jak i ciepło relacji z przyjaciółmi czy rodziną. Dobry obiad czy kolacja także są „hygge”, ponieważ można dłużej spędzić wspólnie czas przy stole i spokojnie porozmawiać. Może właśnie koncepcja „hygge” wyjaśnia, dlaczego Duńczycy stoją na czele najszczęśliwszych ludzi na świecie.

Styl hygge – Styl życia

Mieszkańcy całej Skandynawii charakteryzują się wyjątkowo optymistycznym nastawieniem do życia. Ich aktywność w ciągu całego roku jest duża – głównym środkiem transportu na co dzień jest rower, mają w zwyczaju regularnie chodzić na spacery, uprawiać jogging czy grać w hokeja.
Rzadko się zdarza, że usłyszymy słowa niezadowolenia z powodu np. złej pogody. I dlatego zwykło się mówić, że to nie pogoda jest zła, a jedynie ubranie.
Znaczenie słowa hygge jest szersze i często źle spłycane przez Europejczyków do stylu, trendu w modzie. Hygge to odczucie, uczucie, atmosfera i dobry nastrój. Jest to naturalny element życia Skandynawów! W Danii „hygge”, a w np. w Szwecji „lagom” ma podobne znaczenie. Mieszkańcy Skandynawii „cierpią” na długą i ciemną jesień i zimę, jest u nich dość małe zagęszczenie i to wszystko wpływa na ich naturalną potrzebę bycia dla siebie nawzajem miłym, uprzejmym, rozmownym oraz pomocnym. To też jest część „hygge”. To radość z obcowania i spędzania miło czasu w gronie np. bliskich nam osób.
Hygge to coś z czym każdy się rodzi, to filozofia życia oraz styl życia.

Styl hygge we wnętrzach

Hygge to więcej niż przytulny pokój z palącymi się świeczkami, w towarzystwie przy dobrym posiłku. Hygge to filozofia i styl życia, który pomaga Duńczykom zmniejszyć obroty i cieszyć się chwilą. Oczywiście nie trzeba mieszkać w Danii, aby zacząć praktykować hygge już teraz! Cieszyć się z małych, prostych rzeczy, życiem z rodziną i przyjaciółmi – to jest dobry kierunek, aby zrozumieć ideę hygge. Na początek zapomnij o swoim telefonie, tablecie i kosztuj rzeczywistości, ulotnej chwili.
We wnętrzu Twojego domu upewnij się, że czujesz się komfortowo i swobodnie. Stwórz przestrzeń, gdzie możesz być „hygge”. Usiądź i poczytaj książkę w samotności, spędź czas z rodziną lub przyjaciółmi. Nie robi znaczenia czy miejsce to znajduje się wewnątrz Twojego domu czy np. na dworze! Możesz też stworzyć więcej jak jedno takie miejsce w swoim otoczeniu. Nie zapomnij jednak o rozświetleniu tych miejsc świeczkami – to dodaje miejscu mocy „hygge”!

Sezon na hygge czyli recepta na szczęście

Idea hygge jest bardzo intrygująca dla mieszkańców Europy. Każdy marzy w głębi duszy o umiejętności panowania nad tempem życia. Każdy uświadamia sobie w pewnym momencie, że wszystkie przedmioty nas otaczające nie dają nam szczęścia. Okazuje się, że szczęście kryje się tam, gdzie jesteśmy my sami zaangażowani w relacje z bliskimi osobami, przyjaciółmi. Cieszyć nas zaczynają proste rzeczy jak pierwsze wiosenne promienie słońca lub zapach kwiatów. I to jest prawdziwa tajemnica duńskiego „Hygge” – to radość z życia. Tylko czy oni jedyni mogą mieć na nią receptę?